אם הבחנתם שילדכם מתקשה בלימודים או מצאתם את עצמכם יושבים איתו שעות ארוכות להסביר לו את החומר הנלמד בכיתה וללוות אותו בהכנת שיעורי הבית – ייתכן כי הוראה מתקנת יכולה לעזור לכם.

הוראה מתקנת ואסטרטגיות למידה – מה זה אומר?

הוראה מתקנת, כשמה כן היא, מטרתה לתקן עבור הילד את ההוראה והלמידה שלא התאימה לו במסגרת הבית ספרית ולהתאים אותה באופן אישי לצרכיו.
שיטת הלימוד בבית הספר איננה מתאימה לכל התלמידים ובעיקר לתלמידים בעלי קשיי למידה ולקויי למידה כאלה ואחרים. בדיוק במקום הזה נכנסת ההוראה המתקנת –  כשיטת הוראה משלימה להוראה אליה נחשף התלמיד עד כה.

בהוראה המתקנת אנו מקנים לתלמיד מיומנויות רבות ע"י שיטות למידה מגוונות אשר מאפשרות לו להתחבר אל המתאימות ביותר עבורו. כחלק מתהליך ההוראה המתקנת, נלמדות אסטרטגיות למידה שמסייעות לילד להתגבר בקלות על מכשולים כגון: רכישת הקריאה, הפקת משמעות מטקסט (הבנת הנקרא), הבנת מילים קשות, הבעה בכתב, שיטות לזכירה, מיפוי חומר לקראת בחינות ועוד. כמו כן, נלמדות אסטרטגיות ארגון המסייעות לילד להתארגן בצורה טובה יותר עם חומרי הלמידה שלו.

כדי שאדם יתגבר בצורה טובה על מכשול כלשהו בחייו, הוא זקוק בין השאר לכלים טובים, אסטרטגיית פעולה ולזמן תרגול ואימון. כך גם בתחום הלמידה, זקוק הילד שלכם לכלים ולאסטרטגיות למידה יעילות, על מנת לחסוך זמן ואנרגיה מיותרים. מתבגרים רבים מגיעים ללמוד למבחני ולבגרויות ללא אסטרטגיות למידה יעילות, וכתוצאה מכך מגיעים לתוצאות ולהישגים נמוכים מהיכולת שלהם. למידה ותרגול של אסטרטגיות למידה מאפשרות לכל ילד להיות ממוקד, יעיל ולהגיע לתוצאות גבוהות המשקפות את רמת הידע שלו ואת יכולותיו.

הוראה מתקנת ואסטרטגיות למידה – איך זה עובד?פעילות

חלק גדול מהילדים עם לקויות למידה ו/או מהפרעת קשב, מפתחים עם הזמן דימוי עצמי נמוך בכל הקשור ללמידה וזאת בעקבות המפגש התדיר שלהם עם כישלונות, תסכולים ואכזבות.
במפגשים של הילד עם המורה להוראה מתקנת, אנו נותנים דגש מיוחד על העצמה והעלאת תחושת המסוגלות. אנו מאמינים, שקיימת חשיבות גבוהה ליצירת פניות רגשית אצל הילד וכשזו מושגת, ניתן להגיע ללמידה יעילה ומשמעותית בזמן קצר יותר.

במהלך החודש הראשון נבנית לכל תלמיד תוכנית עבודה אישית. התוכנית מתבססת על היכרות עם התלמיד ותפקודו בשיעורים, אבחונים קודמים (במידה וביצע), שיחה מקדימה עם ההורים ושיחה עם המורה (באישור ההורים כמובן). במידה ולא נעשה אבחון קודם, המורה להוראה מתקנת מבצעת מבדק אשר בודק את רמת תפקודו של התלמיד ביחס לנורמה, נקודות החוזק שלו ונקודות לחיזוק כמו כן, נבדקת יכולתו להיענות ולהיעזר בתיווך ממבוגר.

בבניית התוכנית האישית, ניתנת תשומת לב מיוחדת לילדים פעלתניים, ילדים נמנעים, ילדים חולמניים, בעלי סף תסכול נמוך ועוד רבים אחרים. השיעורים נבנים כך שמצד אחד – יציבו לתלמיד אתגרים, אך מצד שני יאפשרו לו הוצאת אנרגיה, יעוררו עניין ויגעו בעולמות הידע והעניין שלו, יהיו מעורבים בתנועה ויעודדו יצירתיות. כל אלה, תוך מתן דגש מיוחד על מפגשים הבנויים מהצלחות ועל יצירת מצבי הנאה תוך כדי הלמידה.

לאורך התהליך, צוות המרכז מלווה את התלמיד מול בית הספר ומקיים קשר עם גורמים נוספים רלבנטיים שנמצאים עימו בקשר. במידת הצורך, ההורים מקבלים הדרכת הורים כיצד לסייע לילדם בתחום הלימודי או בנושאים מאתגרים אחרים.

לסיכום,
ההוראה המתקנת "מולבשת" כמו כפפה ליד, היא נשענת על נקודות החוזק ויכולותיו של הילד, ומאידך – לוקחת בחשבון את נקודות התורפה שלו ואת קשייו ויוצרת עבורו מעקפים, המותאמים במיוחד לאופיו ולצרכיו. ילדים שמקבלים הוראה מתקנת – משפרים הישגים, רוכשים מיומנויות למידה יעילות, משפרים את תחושת המסוגלות שלהם שמשפיע על כל מעגלי חייהם.