הורות היא אחד התפקידים המשמעותיים ביותר בחיינו, עם זאת  לא תמיד אנו מרגישים שבעי רצון מתפקודנו. כל הורה כמעט היה מייחל להיות ההורה הטוב ביותר עבור ילדיו ובוודאי לא לחזור על טעויות הוריו, ולהעניק לילדיו תחושת ביטחון וערכים כאלה שייצרו עבורו תשתית איתנה להצלחה בחיים.

הדרכת הורים היא תהליך ייעוצי מעצים להורים,לצעירים ולמתבגרים, במטרה לשפר את תפקודם ההורי וללמוד כיצד ליצור עבור הילד סביבה מטיבה ומצמיחה. בהדרכת הורים, ההורים מקבלים כלים מעשיים להתמודדות עם קשיים בתחומים כגון: תקשורת,הצבת גבולות, שיתוף פעולה, ארגון סדר יום, התקפי זעם, מופנמות רגשית, שיפור אווירה ביתית, קשיי שינה, פחדים וכו…

ההדרכה ההורית מחזקת את נוכחותו המשפיעה של ההורים, מלמדת אותם את תפקידם ההורי החשוב ומעניקה להם את היכולת לנווט את הספינה מתוך תחושת שלמות.

בהדרכת הורים לילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב, לומדים מהי הפרעת קשב וכיצד היא מתבטאת בתחומי החיים השונים של הילד (רגשי, חברתי, התנהגותי, לימודי) וכיצד היא משפיעה על המערך המשפחתי . הורות לילדי קשב היא הורות אחרת ולעתים רבות תובענית אשר מעלה אצל ההורים רגשות כמו תסכול, חוסר אונים ואף אשמה. בהדרכה ההורים מקבלים מרחב לשתף בקשיים, משתחררים מהאשמה ומקבלים כלים ייחודים וממוקדים לקשיים הספציפיים שקשורים לקשב. בהורות למתבגרים עם הפרעת קשב, שנים בהם ההפרעה מתעצמת יוקנו להורים כלים ליצירת תקשורת בונה ומעצימה שייעזרו להורים ליצור ערוצי תקשורת משותפים עם ילדיהם.

שלבי ההדרכה:

  • היכרות של המערך המשפחתי – בשלב זה מבצעים ההערכה משותפת של הקשיים, ההורים מספרים על כל ילד במשפחה, מציפים קשיים, משתפים בחוזקות של כל ילד, משיבים על שאלות הבהרה.

  • בשלב השני,  מגדירים מטרות , בעקבותן מחליטים אם מתמקדים בבעיה ספציפית של אחד הילדים או בנושא קולקטיבי של כל המשפחה כגון: הצבת גבולות, התארגנות בוקר, קשיי התארגנות, מריבות אחים ועוד..

  • בשלב השלישי – בהתאם למטרות שהוצבו, נבנית תכנית התערבות המתמקדת במתן כלים מעשיים שיעזרו להורים להתמודד עם נקודות הקושי. הכלים שניתנים מותאמים באופן אישי לגילו של הילד, לאישיותו, קשייו , ניצול חזקותיו, תוך הקשבה והתאמה להעדפותיהם של ההורים, ערכי המשפחה ואישיותם.

במידה ועולה קושי מיוחד של אחד ההורים מול הילד/ילדים המצריך מפגשי הדרכה אישיים לצורך ההעמקה ומתן מענה נוסף , מחליטים בהתאם לצורך אם להמשיך במקביל למפגשים המשותפים גם מפגשים עם הורה אחד לבד, או שיוצאים להפסקה בהדרכה המשותפת ולאחר מכן ממשיכים יחד.

יחד תוך הקשבה, חשיבה משותפת , רכישת ידע והקניית כלים מעשיים להתמודדות עם הקושי המשפחה כולה מתחזקת וצומחת!


הורד